Co sprawia, że Serie A to liga wyjątkowa i co ją wyróżnia, pośród innych europejskich rozgrywek?

Każdy, nawet taki „niedzielny kibic futbolu”, najprawdopodobniej posiada swoją ulubioną, piłkarską ligę w Europie. Najczęściej będzie to oczywiście jedna z tych najlepszych, a zatem hiszpańska, niemiecka, angielska, lub też włoska Seria A. Chociaż wiedza w ich temacie, osoby interesującej się futbolem zapewne jest spora, dla zupełnego laika pod tym względem wcale oczywiste nie jest to, że rozgrywki mogą się od siebie różnić. W każdym kraju te wyglądają inaczej i to samo dotyczy włoskiej Serie A. Co w takim wypadku powoduje, że żadne inne rozgrywki nie są takie same?

Kiedy jesteśmy zainteresowani rozgrywkami włoską serie A tabela, strzelcy a także inne elementy dotyczące statystyk są nam zapewne bardzo dobrze znane. Rozgrywki ligowe na wysokim poziomie często mają swoje szczególne znaki, co tyczy się zwłaszcza stylu gry. Stąd właśnie w Hiszpanii spotkamy się z futbolem technicznym i finezyjnym, który stawia zdecydowanie na ofensywę i indywidualne umiejętności piłkarzy. W Wielkiej Brytanii z kolei, mamy do czynienia z najwyższą intensywnością meczów, dlatego od zawodników wymaga się tam wyjątkowego zaangażowania, ale przede wszystkim ponadprzeciętnej wydolności. Serie A to z kolei rozgrywki, które bazują na dużym nacisku na schematy taktyczne, a także grę obronną. Znane są zatem sytuacje, kiedy obecny król strzelców Serie A, ma wiele defensywnych obowiązków.

Włoskie potęgi europejskiego futbolu…

To Juventus Turyn jest najbardziej utytułowanym zespołem we Włoszech, a bramkarzem tego klubu jest Polak – Wojciech Szczęsny. Jest to drużyna, która najwięcej razy w historii sięgała po scudetto, czyli mistrzostwo Włoch, natomiast znana jest także z dobrych występów na arenie międzynarodowej w Champions League. To jednak nie wszystkie znane kluby z Włoch – mowa także o Interze Mediolan, AS Romie, SSC Napoli, czy też AC Milan, który to obecnie przeżywa kryzys sportowy i nie nawiązuje zbytnio do świetnych wyników sprzed lat.

W terminarzu Serie A, z pewnością znajdziemy sporo interesujących rywalizacji. To np. derby Mediolanu, a zatem spotkania Interu z AC Milan. Będą to też derby Rzymu, w których walczy AS Roma oraz Lazio, ale również derby Turynu, czy też Genui – Genoa i Sampdoria, mająca w swoim składzie dwóch Polaków – Bartosza Bereszyńskiego i Karola Linettego.

Włosi i ich wyjątkowe zamiłowanie do piłki nożnej

Popularne jest stwierdzenie, że dla Włochów od futbolu ważniejsza jest tylko religia oraz rodzina, co można zaobserwować po fanatycznych zachowaniach kibiców. Wyniki Serie A są istotne dla bardzo wielu mieszkańców Włoch, a w niektórych miejscowościach piłkarzy traktuje się jak istnych herosów. Świetnie obrazuje to przykład zespołu – SSC Napoli, gdzie kibice naprawdę ubóstwiają swoich piłkarzy, a szczególnie tych, którzy utożsamiają się ze swoimi barwami. Kochają tych, którzy zostawiają serce na murawie i strzelają bramki w ważnych meczach, jednak tych, którzy odejdą z Nepolu na rzecz innego rywala z rodzimego podwórka, potrafią naprawdę znienawidzić. Co ciekawe, w Neapolu piłkarz rzadko musi płacić w restauracji, a w menu tych lokali, niektóre dania noszą nazwy imion zawodników.

Ciekawym faktem jest, że Polacy to jedna z najliczniejszych mniejszości narodowych w Serie A. Nasi reprezentanci uchodzą po prostu za bardzo solidnych i przykładnych zawodników, którzy nie dość, że szybko uczą się nowych schematów taktycznych i są utalentowani, to jeszcze nie sprawiają problemów wychowawczych, a także są wyjątkowo tani.