Jak nawozić rzepak? 

Rzepak jest jednym z najbardziej znanych roślin uprawnych w Polsce. Wykorzystywany do produkcji spożywczej ma swoje pewne miejsce w każdej kuchni. Ponadto dzięki swoim oleistym właściwościom znalazł zainteresowanie również w innych branżach. Z rzepaku produkowany jest biodiesel, który zasila silniki wysokoprężne. Pomimo, że jest to roślina pastewna, to znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. 

Ciekawostką jest światowy rekord w zbiorze rzepaku. Osiągnął go jeden z brytyjskich farmerów, otrzymując 6,7 ton z hektara pola. Wiele osób zastanawia się, czy w warunkach polskiego klimatu, można byłoby zbliżyć się do tego wyniku. Okazuje się, że w pewnym ośrodku badawczym w Polsce, osiągnięto wyniki znacznie większe. Poprzez odpowiednie prowadzenie uprawy osiągnięto nawet do 9 ton zbiorów z hektara. Niejedną osobę zastanawia co jest czynnikiem determinującym tak dobre wyniki. Odpowiedź jest prosta. Chodzi o prawidłową technologię –nawożenie rzepaku.  Trzeba jednak pamiętać, że nawożenie nie może zastąpić inne zabiegi agrotechniczne składające się na cały proces uprawy. Używając metafory, nawożenie można porównać do rakiety wynoszącej plon w górę. Żeby jednak dobrze ta rakieta wystartowała, musi być umieszczona na solidnie zbudowanej platformie. Tą właśnie platformę tworzą wszystkie czynniki i operacje wykonane w trakcie uprawy rzepaku. Dzięki nim efektywność nawożenia będzie bardzo dobra, a przy okazji będzie można odnieść wrażenie, że czynność nawożenia jest bardzo ważna.                                   

Otóż, aby jednak wyniki miały możliwość pokrycia się z rzeczywistością, naukowcy z ośrodka badawczego starają się stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych panujących na polskich polach. Dlatego przed zasianiem pola eksperymentalnego rzepakiem, uprawiano na nim pszenicę. Jest ona najczęściej stosowana przez polskich rolników, właśnie przed obsianiem pola rzepakiem. Eksperymentalna uprawa należał do rodzaju klasycznego. Istotnym elementem, determinującym wysokość plonów jest głębokość prac polowych. Nie ma znaczenia jaka maszyna będzie używana do obrobienia pola przed zasiewem. Głębokość powstałych bruzd musi mieć około 20 cm. Wtedy spulchnienie jest najbardziej optymalne. Ma to służyć wytworzeniu się prawidłowego systemu korzeniowego rośliny. Stanowi on swoisty fundament do rozwoju rzepaku, budowania plonu czy wykorzystywania nawozu. System korzeniowy musi być wypracowany jesienią.  

Odmiany rzepaku. 

Dużą rolę w hodowli ma również odmiana rzepaku. Rolnicy chcący zajmować się uprawą rzepaku w sposób profesjonalny, powinni wykorzystywać odmiany mieszańcowe czy kwiatorozyjne. Dają one o wiele wyższy plon, nawet do 15%. Naukowcy rekomendują zmianę rodzaju zasiewanego rzepaku co 2 lub 3 lata. Warto wprowadzać do uprawy te które pojawiają się na rynku, ponieważ ich dopuszczenie do uprawy musi być powiązana z lepszym plonowanie. Ma to dalsze przełożenie na zbiory plonów przez rolnika.  

Jakie nawozy stosować do rzepaku? 

Nawożenie ma ogromne znaczenie, w czasie pierwszego wzrostu i budowy rzepaku. Wykonywane jest porą jesienną. Zaleca się by gleba była wzbogacona w siarkę, ponieważ pomaga to rzepakowi w przezimowaniu. Praktyka pokazuje, że najlepiej na miąższość roślin wpływają nawozy azotowe. Duże znaczenie ma również postać nawozu w jakiej jest aplikowana. Nawozy te występują w formie stałej lub płynnej. Mają one różny wpływ na porost rzepaku i jego umiąższenie. Nawozy w formie stałej dają lepsze wybarwienie rośliny i większą oleistość miąższu. Łany są o wiele wyższe co pozwala na wytworzenie o wiele większej ilości nasion.