Reumatyzm przyczyny i rodzaje chorób

Jesień życia człowieka, to czas który powinien obfitować w czas wolny i dużą ilość przyjemnych zajęć. Zamiast tego starsze osoby często muszą borykać się z wieloma chorobami, co powoduje zależność od osób najbliższych a często nawet obcych. Staruszkowie spędzają długie godziny w kolejkach do lekarza pierwszego kontaktu, zamiast spędzać czas na robieniu rzeczy, które lubią, np. zajmowanie się wnukami. Często żartują też, że leki to ich deser lub podstawowy posiłek. Dożycie w zdrowiu najdalszych lat to marzenie niejednej osoby, lecz nie każdy może cieszyć się pogodną starością. Najczęstsze choroby wieku starczego to demencja alzheimer, czy też Parkinson. Często również dziadkowie borykają się z reumatyzmem. I choć brzmi to bardzo znajomo, nie każdy do końca wiem z czym wiąże się reumatyzm.  

Przyczyny reumatyzmu 

Choroba taka jak reumatyzm posiada wiele różnych odmian. W związku z tym również bardzo dużo czynników wpływa no rozwój danego przypadku chorobowego. Można wyróżnić trzy główne powody poprzez które następuje w organizmie człowieka choroba reumatyczna. 

Głównym powodem pojawienie się romantyzmu u pacjenta są czynniki genetyczne. Badania przeprowadzone prze reumatolog kraków, pokazały, że w rodzinach, gdzie występowały już choroby reumatyczne prawdopodobieństwo innych zachorowań wśród członków rodziny było o wiele większe. Wiązało się to głównie z tymi odmianami reumatyzmu, które bezpośrednio związane były z starzeniem się organizmu a przede wszystkim regeneracją tkanki łącznej. 

Inną przyczyną reumatyzmu są zaburzenia immunologiczne. Dochodzi to do sytuacji, w której organizm atakuje własne komórki. Dotyczy to stanów chorobowych takich jak toczeń czy sarkoidoza. Eksperci, tacy jak reumatolog z Krakowa, twierdzą też, że osoby, które przybyły poważną infekcje ujawniają przypadki, gdzie ich układ immunologiczny zbyt gwałtownie reaguje niszcząc tkankę łączną. 

Najbardziej żabką przyczyną reumatyzmu jest choroba nowotworowa. Powoduje ją między innymi szpiczak mnogi oraz chłoniaki. 

Rodzaje chorób reumatycznych 

Pierwszą chorobą jaką można wyróżnić w przypadku reumatyzmu jest to choroba zwyrodnieniowa. I głównym przejawem jest nasilony ból podczas ruchu chorym stawem. Osoby chore twierdzą, że największy ból sprawia im poruszanie się po dłuższym odpoczynku. Do deformacji stawów dochodzi zazwyczaj w jednym stawie nogi i ręki czytasz kręgosłupa. Najczęstszymi objawami schorzenie są bóle i zawroty głowy a także drętwienie rąk. 

Drugim rodzajem choroby reumatycznej jest bardzo popularne reumatoidalne zapalenie stawów. Podobnie jak w powyższym objawia się bólem rąk i stóp czy bóle mięśni. Wśród chorych można stwierdzić poranne sztywnienie karku a nawet dolegliwości takie jak bóle serca płuc oraz naczyń krwionośnych. 

Trzecim rodzajem choroby reumatoidalne a jest reumatyzm tkanek miękkich. Przy tej chorobie pacjenci skarżą się na ból barków i łokci. Najprawdopodobniej przyczyną tego rodzaju reumatyzmu jest przeciążenie mięśni przez wiele lat. Powodem tego jest dźwiganie ciężkich przedmiotów oraz regularne powtarzanie codziennych tych samych ruchów kropka ona to właśnie powodują mikrourazy.